fiszkoteka.pl
www.isel.pl Forum języka angielskiego
serwisu www.isel.pl

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wpadłam w pułapkę

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum języka angielskiego - Strona główna -> Przygody z językiem
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
agnik56

PostWysłany: Sobota, 3 stycznia 2015, 12:14    Temat postu: Wpadłam w pułapkę Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich użytkowników forum,

trafiłam tutaj już dawno, dawno temu, ale wtedy jeszcze nie doceniałam tej strony i zapomniałam o niej. Ponownie odwiedziłam ją wczoraj, gdy boleśnie uświadomiłam sobie, że przez pół roku uczyłam się nieskutecznie.

Przez pół roku uczyłam się właściwie tylko przy pomocy strony memrise.com i byłam zadowolona, bo udało mi się poznać bardzo dużo słówek w krótkim czasie. Jednak gdy kilka dni temu zapisałam się na krótki kurs, który polega na szybkim tłumaczeniu zdań z polskiego na angielski, zrozumiałam, że tak naprawdę mało umiem. Niby znam potrzebne słówka, ale ułożenie zdania w krótkim czasie sprawia mi problemy i polegam często na banalnych zdaniach, z którymi teoretycznie już problemu mieć nie powinnam.

Postanowiłam więc uczyć się całych zdań. Na stronie przeczytałam już, jak to mnie więcej robić, chociaż przyznaję, że przeraża mnie trochę ta metoda i nie za bardzo wiem, skąd brać te zdania. Czy anglojęzyczne książki to dobre wyjście?

I mam jeszcze pytanie odnośnie planu nauki. Wiem, że nikt go za mnie nie ułoży, ale tych różnych porad, książek i programów jest tyle, że nie wiadomo, co wybrać.

Na naukę chcę przeznaczyć średnio pół godziny dziennie, w weekendy więcej, ale nie wiem, w jaki sposób sobie ułożyć plan. Czy mam się skupić tylko na wkuwaniu całych zdań, czy robić to np. 3 razy w tygodniu, a w pozostałe dni skupić na na słuchaniu, gramatyce, pisaniu itd?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jacek
Zespół ISEL

PostWysłany: Sobota, 3 stycznia 2015, 13:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najlepiej korzystać z dobrego podręcznika i uzupełniać materiałami o tematyce zgodnej z zainteresowaniami. Nacisk położyć na słuchanie i mówienie. Bardzo ważna jest również własna twórczość (wykorzystywanie poznanych słów i wyrażeń we własnych zdaniach), a nie tylko wierne powtarzanie z pamięci wyuczonych zdań. Takiej twórczości sprzyja m.in. regularne pisanie krótkich tekstów (choćby 5 zdań) na jakiś temat.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Ingla

PostWysłany: Sobota, 3 stycznia 2015, 14:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Agnik - wysłałam Pani prywatną wiadomość.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
agnik56

PostWysłany: Niedziela, 4 stycznia 2015, 11:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czyli rozumiem, ze mam zrezygnowac z nauki samych słówek, a co z idiomami i powiedzeniami? Można sie ich uczyć samodzielnie, czy też tylko w zdaniu?
Powrót do góry
migoe

PostWysłany: Poniedziałek, 16 marca 2015, 19:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Za kilka dni minie mi 4 miesiąc nauki od podstaw. Sama próbowałam się uczyć rożnymi metodami i co miesiąc stosuje inną. Wpierw przeszłam krótki kurs na duolingo, potem stwierdziłam że nie mogę ciągle z pamięci powtarzać tych samych zdań, bo jak przychodzi co do czego to nie potrafię zdania zbudować. Zalogowałam się na Lang-8. Zaczęłam pisać. Było bardzo ciężko na początku, ale było warto. Zupełnie zmieniłam sposób nauki. Uczenie na pamięć się nie sprawdza, jeśli znasz słówka. Ja nie umiem wykorzystywać tych zdań, by tworzyć nowe. To nie dla mnie. Zrozumiałam że muszę podszkolić gramatykę, zrozumieć ją, a nie mówić że ją rozumiem, po przeczytaniu np. wszystkich czasów. Do nauki słówek posiadam fiszki A1-C1. Słownictwo z nich mi wystarczy na bardzo długo, zanim opanuje je kompletnie. Potem przepisywałam zdania z fiszek, przerabiając je na to co chcę powiedzieć. Stwierdziłam po miesiącu, że nadal nie ogarniałam czasów. Zaczęłam czytać książki - by zacząć rozumieć w jakim czasie mam budować zdania. Zaczęłam robić postęp. Mały bo mały, ale ruszyłam do przodu. Dołożyłam słuchanie podcastów. Pomaga, sporo zapamiętuje zwrotów, zwłaszcza jeśli się powtarzają. Więcej piszę na swoim blogu jezykowepoczatki. Po prostu musisz sama wpaść na to przez co najszybciej się uczysz.

Książki po angielsku kupiłam w antykwariacie i lumpeksie z używaną odzieżą, po 1 do max. 5 zł za egz. Fiszki - pakiet skorzystałam z promocji, więc nie zapłaciłam dużo za swoje zestawy, bo tylko stówkę, najwięcej kosztowała mnie książka B1 wyd. Macmillan do ćwiczeń. Było warto. Nie kupowałam podstaw, bo słówek typu mama, tata, okno, drzewo nauczysz się z internetu. Książkę do gramatyki kupiłam dopiero po 2 miesiącach nauki, kiedy zobaczyłam z czym mam problem - u mnie są to czasy. Podcasty i rzeczy do słuchania - internet. Miłej nauki!

Idiomy i powiedzonka - to później, ja jeszcze do tego nie dotarłam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
phillip

PostWysłany: Czwartek, 19 marca 2015, 17:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zależy na jakim jesteś etapie nauki i co tak naprawdę chcesz osiągnąć.
Metod nauczania jest multum i dobór właściwej zależy tylko i wyłącznie od twoich predyspozycji.

Maria44

PostWysłany: Środa, 3 czerwca 2015, 17:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dokładnie, wszystko trzeba dobierać indywidualnie. dla jednej osoby Twój plan będzie wystarczający dla drugiej zupełnie nic nie wniesie do efektywnej nauki
Powrót do góry
KKasia

PostWysłany: Środa, 17 czerwca 2015, 16:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak masz czas chęci i samozaparcie to 3/4 sukcesu. Potem przetestować kilka metod sprawdzić która daje najlepsze rezultaty w Twoim przypadku i się jej trzymać.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum języka angielskiego - Strona główna -> Przygody z językiem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: