Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu usprawnienia korzystania z jego zasobów oraz w celach statystycznych. Jeśli nie zgadzasz się na zapisywanie ciasteczek w pamięci komputera, zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.
isel.pl - Angielski na poważnie

Metoda ISEL – Motywacja i zaangażowanie

Nawet najbardziej efektywna metoda nauki nie przyniesie żadnych rezultatów, jeśli nie będzie chciało Ci się uczyć. No sorry, ale taka jest prawda :) Motywacja to jeden z najważniejszych czynników w nauce, który niejednokrotnie decyduje o sukcesie bądź porażce uczącego się. Brak chęci do nauki już nieraz przekreślił szanse nawet bardzo zdolnych osób na opanowanie języka angielskiego.

Uczenie się języka obcego ma specyficzny charakter. Stosowanie metody „zakuć, zdać, zapomnieć” z góry skazuje uczniów na niepowodzenie. W nauce języka kluczową rolę odgrywa systematyczna, dobrze zaplanowana nauka oraz właściwie zorganizowany system powtarzania przerobionego materiału. Aby osiągnąć sukces, nie wystarczy zmusić się do nauki przez parę tygodni. Potrzebna jest tutaj niesłabnąca motywacja przez co najmniej 2 lata! Nie pomogą nam najlepsi nauczyciele ani nowoczesne materiały dydaktyczne, jeśli sami nie będziemy mieć wystarczająco dużo zapału i chęci, by dzień po dniu przyswajać w odpowiedni sposób kolejne słowa, wyrażenia i konstrukcje gramatyczne.

Jest wiele czynników, które mogą mieć istotny wpływ na naszą motywację do uczenia się języka. Jednym z nich, prawdopodobnie najważniejszym, jest jasno określony cel nauki. Celem może być uzyskanie dobrych ocen, zdanie egzaminów, zdobycie dobrze płatnej pracy, wyjazdy zagraniczne, prowadzenie korespondencji handlowej, czytanie literatury specjalistycznej, zaimponowanie koleżankom i kolegom, itp. Każdy cel jest dobry, jeśli dążenie do niego wystarczająco motywuje do regularnej nauki.

Nasze doświadczenie dydaktyczne i opinie osób uczących się języków na całym świecie jasno wskazują, że podstawą motywacji i zaangażowania w naukę i działanie jest wpisana w naturę ludzką ciekawość świata. Powiedzenie mówi: „Curiosity is stronger than love” – ciekawość jest silniejsza od miłości. Zacznij więc naukę od tego, co Cię najbardziej interesuje. Wówczas będziesz miał rzeczywistą i naturalną potrzebę przeczytania lub wysłuchania tekstu, aby dowiedzieć się czegoś, na czym naprawdę Ci zależy. Z pewnością masz jakieś hobby – sport, moda, kulinaria, podróże, nowe technologie itp. Poszukaj w Internecie odpowiednich dla siebie tekstów, najlepiej z nagraniami, poświęconych tym tematom. Nie musisz czytać ich w całości. Wystarczy akapit lub dwa. Wybieraj ciekawe słowa i wyrażenia, aby potem móc je dodatkowo rozbudować własnymi kontekstami i wykorzystać w trakcie rozmowy. Jeśli od niedawna uczysz się angielskiego, możesz zacząć szukać interesujących Cię informacji np. w encyklopedii Simple Wiki.

Znakomitym źródłem praktycznej wiedzy jest serwis wikiHow, z którego możesz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, np. co zrobić, aby świetnie wyglądać na wieczornym spotkaniu z koleżankami albo jak wymienić oponę w rowerze :) Ilustracje (czasami także kilkunastosekundowe filmy) oraz zwięzłe opisy pomagają zapamiętywać słowa w kontekstach graficzno-słownych, a dodatkową korzyścią jest to, że możemy się dowiedzieć czegoś, co nam się w życiu przyda bez względu na język.

Piąta zasada metody ISEL w skrócie: nauczysz się, jeśli będzie Cię to interesować.

Spis treściPoprzedni rozdziałNastępny rozdział

© 2004-2024 Jacek Tomaszczyk & Piotr Szkutnik